1987 - Plzeň
Datum: 2. dubna 1987, čtvrtek (novoluní 29.3. neděle)
Místo: Sirkova ulice, Krajská správa SNB (jedná se o dnešní Nádražní 2)
Čas: čas sepnutí nastaven na 2:45 hod.
Popis bomby: 17,4 kg trhaviny Gelamon 30.351 v 58 náložkách zabalených do černé folie (výrobce Kožatex Bratislava), budík Prim B-71, plochá baterie 4,5V, rozbuška DeM-S/Z-1
Škoda: bez škody
Souvislosti:
18.-19.3. - zasedání ÚV KSČ, zvoleni noví funkcionáři (L. Adamec, K. Hoffman, M. Zavadil), oznámena návštěva M. Gorbačova v ČSSR
23.3. - přijetí delegace ÚV KSSS (Komunistické strany Sovětského svazu)
25.3. - Dohoda Škody Plzeň o vytvoření společného podniku Škoda-Vralnaš, dohoda podepsána za přítomnosti ministra pro hutnictví a těžký průmysl E. Saula a prvního náměstka předsedy byra rady ministrů SSSR J. Konyševa
27.-28.3. - Sjezd Československé strany lidové (Palác kultury v Praze)
27.-29.3. - společné zasedání mírových hnutí NSR, Rakouska, NDR a ČSSR v Karlových Varech
28.3. - zahájení dnů ČSSR v Berlíně
2.4. - nalezení výbušného systému v Plzni
9.-12.4. - návštěva M. Gorbačova v ČSSR (návštěva byla na poslední chvíli o několik dnů posunuta kvůli nachlazení)
Vyšetřování: Nálož byla pohozena v pneumatikách ve vzdálenosti 40-50 metrů od stavby krajské správy SNB. Její nález byl ohlášen pracovníkem stavby silnic v 9.15 hod. Místo bylo po odhalení nálože nepřetržitě skrytě sledováno.
Budík nebyl podle vyšetřovatelů dostatečně natažený (či nebyl natažený vůbec), ukazoval čas 23:15. Minutová ručička byla zkrácena.
Nálož nebyla nijak maskována, bylo možné ji spatřit i z větší dálky a byla složena z náložek vyrobených v letech 1985 a 1986.
Pyrotechnik bombu deaktivoval přerušením drátů a vytažením rozbušky typu DEM-SZ01.
Na území města Plzně byl 1. a 2. dubna zaznamenán pohyb vozidla s SPZ TC 59-43. Tato SPZ (i technický průkaz k vozidlu s touto SPZ) byla v roce 1976 v Jinřichově Hradci nahlášena jako ztracená. Po vozidle osazeném touto SPZ bylo celorepublikově pátráno, avšak bez výsledku.
Vyšetřovatelé stanovili shodné či podobné body s výbuchem v Č. Budějovicích:
1) Nový objekt.
2) Časovací zařízení - budík Prim B-71.
3) Výbuch časován na cca třetí hodinu.
4) Shodná úprava budíku (vyvrtány dva otvory, obdobný průměr, rozteč).
5) Minutová ručička odštípnuta (v Č. Budějovicích nebyla nalezena vůbec).
6) Nálož zabalena do černé folie.
7) Druh nalezené trhaviny.
Byly stanoveny čtyři vyšetřovací verze:
a) Pachatel nebo skupina pachatelů jsou nepřátele socialistického režimu.
b) Jedná se o pachatele nebo skupinu pachatelů, kteří byli stíháni nebo odsouzeni za závažnou trestnou činnost.
c) Pachatel může být psychopat se sklony k terorismu.
d) Nastražení výbušného systému může souviset s výbuchem v Č. Budějovicích.
Bylo stanoveno, že ve všech vyšetřovacích verzích se bude vycházet z toho, že pachatel či pachatelé mají možnost opatřit si trhavinu Gelamon a mají znalosti o jejím užití a účinku.
Trhavina byla vyrobena v letech 1985 (14 náložek z jedné série) a 1986 (44 náložek z různých sérií, určeno dle tiskových sad). Rozbuška byla vyráběna od roku 1985, expedována od června 1986. Výrobcem použité dřevotřísky byl národní podnik Interier Praha, závod Říčany. Na výrobě se podílí národní podnik Dřevařské závody Volary. Bližší expertýzou výbušniny byla zjištěna malá míra radioaktivity, která mohla nasvědčovat původ výbušniny v uranových dolech.
Natypováno bylo 4.563 možných pachatelů. Přímo v Západočeském kraji 1.523 osob které mohly mít přístup k výbušnině.
Při zkoumání výbušného systému se na konstrukci z dřevotřísky našla krev skupiny AB, vlas a chlupy, pot a textilní vlákna. Z analýzy vlasu vyšlo najevo, že se jedná o vlas blonďatého člověka.
Prověřovány byly po celém Československu všechny osoby, které s Gelamonem s uvedenými roky výroby a uvedeným typem rozbušky mohli přijít do styku, a to podle těchto parametrů:
- krevní skupina
- barva vlasů
- poměr k socialistickému zřízení
- zda byla osoba trestána a pro jakou trestnou činnost
- zda vlastní motorové vozidlo (a pokud ano, tak jaké), řidičský průkaz
- kontakty
- alibi na data 1.-2. dubna1987 a 27.-28. října 1986
StB Plzeň bylo k 12.10.1987 vyslechnuto 162 svědků, byly zajištěny vzorky dřevotřísky od všech podniků Západočeského kraje a přilehlých oblastí sousedních krajů, kam dřevotřísku dodávaly Interiery Praha.
Prověřovány byly veškeré distribuce Gelamonu ze skladu Lužná (který sloužil pro oblast středních, západních a jižních Čech) až k jednotlivým střelmistrům a kontrolován skutečný stav s evidovaným. Nebyl zjištěn nesoulad.
Pozornost byla věnována zaměstnancům Průmyslových staveb Brno, kteří v termínech výbuchu v Č. Budějovicích a termínu nálezu výbušného zařízení v Plzni prováděli trhací práce s použitím Gelamonu v Jihočeském, resp. Západočeském kraji.
U 1.283 osob byla odebrána krev, skupinu AB mělo 86. Šedesáti z nich byly odebrány vlasy, porovnáním byly vytipováni čtyři možní pachatelé. Dva měli alibi. U Jaroslava P., lamače z uranových dolů se morfologické znaky vlasů v rámci tolerance shodovaly. Shoda pachové stopy byla zjištěna u Petra Č. Byly u něj nalezeny také dráty od rozbušky Dem S. Oba byli ze stejné obce a dle zjištění vyšetřovatelů udržovali přátelské styky.
V lednu 1988 byl vyšetřovateli označen jako nejkonkrétnější vytipovaná osoba právě Petr Č., technický vedoucí odstřelu z okresu Sokolov, u něhož se shodovala krevní skupina a pachová stopa s důkazy zajištěnými na NVS (nástražném výbušném systému).
Máte-li k věci jakékoliv svědectví či materiál napište mi na: posta(zavináč)exploze89.cz